Blog

Test kombinezonu Exopulse Mollii Suit firmy Ottobock

W jednym z pierwszych wpisów wspominałam, iż choruję na SM, czyli stwardnienie rozsiane. Pracuję jednocześnie w zaawansowanej technologicznie klinice rehabilitacji (wiem, szczęście niesamowite).

Ponieważ w dalszym ciągu (mam nadzieję, że zawsze tak będzie) jestem samodzielna, stałam się ‘testerką’ urządzeń, które dopiero sprawdzamy w naszej klinice, lub które już są dostępne i fizjoterapeuci uczą się ‘z czym to się je’.

Testuję również to wszystko, co mogłoby się przydać w mojej dalszej rehabilitacji, rehabilitacji osoby z SM.

Tym razem padło na kombinezon służący do elektrostymulacji firmy  Ottobock.

Na wstępie dwa słowa od producenta tego ubioru:

Zmniejsza spastyczność, aktywuje mięśnie.

Niemal pełny kombinezon neuromodulacyjny rozluźniający spastyczne i napięte mięśnie, aktywujący te osłabione oraz łagodzący powiązane dolegliwości bólowe – kombinezon Exopulse Mollii Suit zasadniczo zmienia obszar leczenia schorzeń neurologicznych i powiązanych z nimi objawów. To kombinezon neuromodulacyjny na niemal całe ciało, w którym wykorzystano fizjologiczny mechanizm odruchowy nazywany hamowaniem zwrotnym. Na skutek wysłania sygnału elektrycznego do mięśnia antagonistycznego mięsień spastyczny się rozluźnia. Połączony efekt rozluźnienia napiętych mięśni i aktywacji tych osłabionych pozwala użytkownikom cieszyć się aktywniejszym i mniej bolesnym życiem codziennym. Jest to osobisty pomocniczy wyrób medyczny, który służy do niskoenergetycznej stymulacji elektrycznej niemal całego ciała łagodzącej typowe objawy związane ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak mózgowe porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane, udar i inne zaburzenia neurologiczne skutkujące podobnymi schorzeniami.’

MÓJ PIERWSZY RAZ W MOLLII SUIT – grudzień 2022:

Za pierwszym razem miałam na sobie kombinezon przeznaczony dla mężczyzn w rozmiarze M. Dlaczego? Inny rozmiar oraz kobieca rozmiarówka nie były wówczas dostępne. Sam kombinezon był bardzo elastyczny, jednakże proszę pamiętać, że my kobiety różnimy się budową ciała od mężczyzn, chociażby kobiece biodra…

Kombinezon jest ciasny, ubierasz go na gołe ciało, możesz mieć na sobie tylko i wyłącznie bieliznę, wszelkie łańcuszki czy bransoletki OUT, żeby nie zakłócały elektrostymulacji. Kombinezon na całej swojej powierzchni ma wszyte kwadratowe elektrody, które następnie stymulują twoje mięśnie. Siła stymulacji poszczególnych partii mięśniowych zależy od ustawień, które wpisuje fizjoterapeuta w programie komputerowym, czyli jedyną osobą, która ma wpływ na dopasowanie elektrostymulacji do indywidualnych potrzeb pacjenta ma właśnie on. Producent narzuca zakres/siłę elektrostymulacji, w zależności od schorzenia. W moim przypadku parametry w teście nr 1 były zbyt wysokie ale o tym poniżej:

Etapy testu:

  1. Filmowanie pacjenta w kombinezonie, przed elektrostymulacją, podczas:

- chodzenia po długiej sali ( z przodu, z tyłu i z boku),

- wchodzenia i schodzenia po schodach,

- wstawania z krzesła i siadania na nim.

  1. Elektrostymulacja 1h:

- pacjent siedzi lub/i chodzi lub/i ćwiczy,

- ja siedziałam i miałam wrażenie, że elektrostymulacja działa tylko na moje ramiona, w nogach praktycznie nic nie czułam.

  1. PO elektrostymulacji powtórzyłam test, opisany w punkcie 1.

Jak się czułam po 1h elektrostymulacji?

Powiem tak, nie spodziewałam się, że to jest tak duży wysiłek dla mojego organizmu. Czułam się jakby przejechał po mnie TIR. I tego dnia nie zrobiłam już nic, mogłam się jedynie położyć. Przez kolejne 2 tygodnie chodziłam bardzo słabo. Po pierwszym ‘spotkaniu’ miałam więc mieszane uczucia co do Exopulse Mollii Suit.

Nasi partnerzy

fundusze unijne, contance care